Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta je partner v Interreg projektu »Danube4SEecosystem« z naslovom »Krepitev razvoja socialne ekonomije preko podpore organov lokalne samouprave subjektom socialne ekonomije (SE), ki podpirajo ekosistem za bolj vključujoč trg dela v Podonavju« (ang. Enhancing the development of Social Economy by engaging Local Public Authorities in the Social Enterprises supporting Ecosystem for a more inclusive Labor Market in the Danube Region). Vodilni partner je regionalna razvojna agencija South Muntenia iz Romunije in vključuje partnerje iz Avstrije, Bosne in Hercegovine, Češke, Hrvaške, Madžarske, Slovaške in Srbije.
Osrednji namen projekta je razvoj kompetenc subjektov socialne ekonomije, okrepiti sodelovanje med subjekti socialne ekonomije in organi lokalne samouprave ter zagotoviti prenos dobrih praks v širšem mednarodnem okolju.
Ekonomsko-poslovna fakulteta podpira vse ekonomske deležnike in se je vključila v partnerstvo Interreg Danube, ker SE postaja vedno bolj prepoznan koncept ekonomskih, podjetniških in družbenih praks. Skupaj z zunanjimi izvajalci se bo ukvarjala z analizo stanja socialne ekonomije v regiji, s povezovanjem deležnikov SE in lokalnimi skupnostmi, z razvojem kompetenc in podporo organizacijam SE, s pripravo strategije za vključujočo družbo in krepitvijo mednarodnega sodelovanja subjektov SE. Projekt bo trajal do konca junija 2026, k sodelovanju pa bomo povabili subjekte SE, ki bodo lahko izrazili svoja stališča in izzive, s katerimi se sooča socialna ekonomija v praksi. V veliko pomoč pri implementaciji vaših izkušenj na mednarodno raven bodo tematski workshopi, ki jih bomo organizirali dvakrat letno. V naboru so vsebine: diskusija aktualnih izzivov in stanja na področju SE ter stanja glede sodelovanja med organi lokalne samouprave in subjekti SE, predstavitev primerov dobrih praks v okviru SE ter predstavitev mednarodnih primerov dobre prakse v okviru podonavske regije na iz različnih področij – in sicer »Procesi lokalne samouprave«, »Družbeno odgovorno javno naročanje«, »Integracija ranljivih skupin v trg dela« ter »Strateško planiranje za vpenjanje subjektov socialne ekonomije v lokalno okolje«. Predvsem je pomembno, da boste lahko sami predlagali osrednje tematike, ki potrebujejo največ vaše pozornosti.
V sklepni fazi projekta bo vzpostavljen sistem mednarodnega mreženja subjektov socialne ekonomije »Danube social economy network«, ki bo omogočal izmenjavo dobrih praks na področju Podonavske regije med zainteresirani deležniki in v katerega bomo v sklopu projekta povezali več kot 100 deležnikov iz sodelujočih držav projekta.
Več o projektu si lahko preberete na:
https://interreg-danube.eu/projects/danube4seecosystem in na https://www.epf.um.si/raziskovalna-dejavnost/dejavnosti/mednarodni-projekti/evropsko-teritorialno-sodelovanje/
Za vse dodane informacije smo vam na voljo na zlatko.nedelko@um.si.
Vodja projekta, prof. dr. Zlatko Nedelko