7. Mednarodna znanstvena konferenca 2023
V okviru Mednarodnega tedna Ekonomsko-poslovne fakultete je 16. 5. potekala 7. mednarodna znanstvena konferenca z naslovom »Strengthening resilience by the sustainable economy and business – towards the SDGs«. Po otvoritvenem nagovoru prodekana za izobraževalno dejavnost, prof. dr. Jerneja Belaka ter pozdravnih nagovorov prof. dr. Zlatka Nedelka, Predsednika programskega odbora in mag. Sanje Kocijan, Predsednice organizacijskega odbora, so udeleženci konference imeli priložnost prisluhniti kar trem vabljenim plenarnim predavanjem.
Prvo plenarno predavanje je izvedel profesor Tiit Elenurm iz Estonian Business School iz Estonije, na temo "Innovative Entrepreneurship for Sustainable Development". V okviru svojega predavanja je poudaril izzive in priložnosti trajnostnega razvoja za inovativne podjetnike in vlagatelje, ki jih zanimajo start-upi z zelenimi načrti. Izpostavil je perspektivo o diskurzu o trajnostnem razvoju, ki je usmerjena v preobrat trenda globalizacije in razvoj samooskrbe lokalnih skupnosti, pri čemer je inovativna zagonska logika osredotočena na razširljive poslovne modele in digitalna orodja za vključevanje podjetnikov in strank v različnih državah k varčevanju in recikliranju virov. Zagovarja pobude iz majhnih držav, saj lahko zgradijo mostove med skupnostmi na svetovni ravni, vključno z vsemi ravnmi družbe - od državljanov do podjetij in vladnih institucij in spodbuja mednarodno mreženje, saj prispeva k izmenjavi znanj in finančni vzdržnosti.
Drugi govorec je bil prof. dr. Thomas Schøtt iz University of Southern Denmark, iz Danske. Predavanje je bilo na temo: »Born sustainable: Promoted by the ecosystem for sustainable entrepreneurship«. V predavanju je izpostavil, da institucije in viri, ki so namenjeni podjetniškemu udejstvovanju s trajnostjo v državi, tvorijo „nacionalni ekosistem za trajnostno podjetništvo“. Ekosistem za trajnostno podjetništvo je kontekst za podjetja v njihovem prizadevanju za trajnost. Njegova študija je obravnavala vprašanje, ali ekosistem spodbuja podjetja, ki se rodijo kot trajnostna, saj že od samega začetka sledijo strategijam in praksam za trajnost. Njegov epilog je bil, da izdelava nacionalnih ekosistemov za trajnostno podjetništvo bolj spodbuja prizadevanja za trajnost v novorojenih podjetjih kot v starejših podjetjih. Njegov prispevek je prispeval k temelječi teoretizaciji o povezavi med podjetniškimi ekosistemi in poslovnimi prizadevanji za trajnost.
Zaključno plenarno predavanje je bilo na temo: "Global South Perspective on Circular Economy - the Case of India" je imel prof. dr. Rahul Singh, Birla Institute of Management Technology iz Indije. V predavanju je predstavil študijo iz Indije, da je poslabšanje okolja, ravnanje z odpadki in pomanjkanje energije inherentna težava indijskega linearnega modela industrializacije. V Indiji si prizadevajo do leta 2023 preoblikovati ogljik ter obremenitev z odpadki, pri čemer doživljajo pravo preobrazbo iz linearnih do krožnih biotretmajskih metod, ki proizvajajo stisnjen zemeljski plin (CNG) ter prispevajo k energiji in kmetijstvu za potrebe države.
Uvodnemu delu je sledila predstavitev prispevkov v okviru šestih dopoldanskih paralelnih sekcij ter šestih vzporednih paralelnih sekcij po odmoru za kosilo iz restavracije Falafel, ki je vključevala predstavitve domačih kot tudi tujih profesorjev iz Estonije, Danske, Indije, Združenega Kraljestva, Madžarske, Hrvaške, Slovenije, Albanije, Romunije, Republike Češke, Slovaške, Gruzije, Poljske, Nemčije, Avstrije, Litve, Združenih Arabskih Emiratov, Irana, Portugalske, Severne Makedonije, Španije, Ukrajine, Srbije, Bolgarije in Republike Kosova. Predavatelji so v okviru 74 prispevkov predstavili lastne izkušnje in primere dobrih praks iz različnih poslovnih področjih.
Konferenca je bila odlična priložnost za raziskovalce s področja ekonomskih in poslovnih ved, da se med seboj spoznajo, izmenjajo izkušnje in najdejo skupne točke za morebitna sodelovanja v prihodnosti. Opazno je bilo, da je bilo ponovno "mreženje v živo" izjemno intenzivno, pri čemer so udeleženci z zanosom tkali nova poznanstva. Prav tako so se okrepili odnosi med visokošolskimi ustanovami na področju ekonomskih in poslovnih ved, katerih predstavniki so sodelovali na konferenci.
V program konference so bili s svojimi prispevki vključeni tudi profesorji z EPF in sicer prof. dr. Romana Korez Vide, prof. dr. Zlatko Nedelko, prof. dr. Vojko Potočan, prof. dr. Borut Milfelner, prof. dr. Gregor Radonjič, prof. dr. Matjaž Denac, prof. dr. Simona Šarotar Žižek, prof. dr. Matjaž Mulej, prof. dr. Tjaša Štrukelj, prof. dr. Klavdij Logožar, prof. dr. Timotej Jagrič, dr. Daniel Zdolšek, dr. Maja Rožman, prof. dr. Sonja Sibila Lebe, prof. dr. Andreja Primec, prof. dr. Jernej Belak in prof. dr. Simona Sternad Zabukovšek. Letos so na konferenci sodelovali tudi študenti Ekonomsko-poslovne fakultete, ki so svoja dognanja navdušeno predstavili in obljubili, da se bodo na takšnih dogodkih z veseljem sodelovali (Ana Marija Gričnik, Nomi Hrast, Aleksandra Amon, Alona Sova, Miran Grah, Matic Čufar, Vesna Cacio Vukmir). Izsledki njihovih predstavitev so objavljeni v zborniku: https://www.iwac-feb.eu/copy-of-programme-1 .