Center za knjižnično-informacijsko dejavnost
Kontakt
Telefonska številka | E-poštni naslov |
---|---|
02/22 90 237 | library.epf@um.si |

Center za knjižnično informacijsko dejavnost Ekonomsko-poslovne fakultete z različnimi storitvami podpira redni in izredni dodiplomski študij, podiplomski študij ter znanstvenoraziskovalno delo. Naši uporabniki so študenti na vseh stopnjah študija, visokošolski učitelji, raziskovalci, kolektivni člani (ustanove in podjetja) ter širša strokovna javnost.
Center za knjižnično informacijsko dejavnost je vključen v Knjižnični informacijski sistem Univerze v Mariboru (KISUM), ki deluje z enotno izkaznico in usklajenimi pravili poslovanja. Sistem COBISS uporabnikom omogoča vpogled v zbirke večine slovenskih knjižnic, rezervacijo gradiva, podaljševanje roka izposojenega gradiva ter svetovanje preko spleta.
Gradivo je prosto dostopno in pokriva predvsem področje ekonomije in poslovnih ved. Čitalnica je v prvem nadstropju in vključuje informacijsko zbirko, učbeniško gradivo ter zaključna dela (diplomske, magistrske in doktorske naloge), hkrati pa nudi prijetno in spodbudno učno okolje.
Temeljno poslanstvo knjižnice je zagotavljanje celovite podpore pri študiju in raziskovanju z zagotavljanjem kakovostnih knjižničnih storitev in dostopa do relevantnih informacijskih virov. Tako je ena ključnih nalog Centra za knjižnično-informacijsko dejavnost je zagotavljanje dostopa do zadostnega obsega obvezne študijske in druge literature za uporabnike ter skrb za celovito pokritost vseh znanstvenih disciplin na EPF. V zadnjih letih posebno pozornost namenjamo širitvi dostopa do elektronskih informacijskih virov, saj je vse več vsebin dostopnih zgolj v elektronski obliki. Nabavo teh virov za celotno Univerzo v Mariboru izvaja Univerzitetna knjižnica Maribor, ki skrbi za izbor in nabavo mednarodne znanstvene literature in podatkovnih zbirk. Ta poteka preko skupne prijave na razpis Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije, financiranje pa se zagotavlja z združevanjem sredstev članic UM in UKM.
V letu 2024 je bilo tako na voljo 52 podatkovnih zbirk, 44.547 naslovov elektronskih serijskih publikacij in 4.236.263 elektronskih knjig. Skupno je bilo študentom z veljavnim statusom in zaposlenim omogočen dostop do kar 14.779.492 različnih elektronskih virov.
EPF skupaj z drugimi članicami UM tudi soustvarja Digitalno knjižnico Univerze v Mariboru (DKUM), ki poleg zaključnih del študentov omogoča tudi vnos znanstvenih člankov in raziskovalnih podatkov. DKUM tako predstavlja osrednje mesto za zbiranje in hranjenje znanstvene dediščine univerze v elektronski obliki in pomembno prispeva k odprtemu dostopu do znanstvenih informacij.
6 strokovnih sodelavcev skrbi za kakovostne knjižnične storitve:
- nabavo in obdelavo vseh vrst gradiva
- izposojo na dom in v čitalnico
- medknjižnična izposoja
- svetovanje
- uvajanje v uporabo informacijskih virov
- izdelavo osebnih bibliografij
- tematske poizvedbe