Pristop k zagovoru doktorske disertacije in promocija

Objava znanstvenoraziskovalnih dognanj - sklep Senata EPF 15.9.2021

 

SKLEP :

Senat EPF spodbuja mentorje/somentorje naj pri doktorskih disertacijah usmerjajo in vodijo doktorske kandidate k čim višji kakovosti objav znanstvenoraziskovalnih dognanj, zlasti v obliki člankov v znanstvenoraziskovalnih revijah najvišjega ranga kakovosti.

 

Senat sklene, da kot pogoj ustrezne objave znanstvenoraziskovalnih dognanj doktorskih kandidatov, šteje izpolnjevanje pogojev določenih v 30. členu, v zvezi s 3. odstavkom 9. člena Pravilnika o doktorskem študiju na UM.

SKLEP :

Senat EPF sklene, da je praviloma angleščina tuj jezik, ki pomeni dostopnost svetovni znanstveni javnosti skladno z 28. členom Pravilnika o doktorskem študiju na Univerzi v Mariboru št: 012/2018/1 in s 157. členom Statuta UM. Morebitne izjeme, ki jih naj kandidat pisno argumentira, na predlog Komisije za znanstveno-raziskovalne zadeve EPF, obravnava in potrjuje Senat EPF.

 

Obrazložitev:

Objava znanstvenoraziskovalnih dognanj kot pogoj za oddajo doktorske disertacije (po tretjem do petem odstavku 30. člena) stopi v veljavo s 1. oktobrom 2021.

30. člen, 3. odstavek:

Doktorski študent mora imeti pred oddajo doktorske disertacije vsaj eno objavo iz doktorskega dela, pri kateri je prvi avtor. Za relevantno objavo štejejo znanstveni članki, objavljeni v revijah s faktorjem vpliva JCR, ki po vrednosti faktorja vpliva sodijo v zgornje tri četrtine kakovosti, in patenti s popolnim preizkusom. Za področje družboslovja in humanistike kot relevantne štejejo tudi objave, navedene v tretjem odstavku 9. člena tega Pravilnika.

 

9. člen, 3. odstavek

Pri presoji referenc na področju družboslovja oziroma humanistike veljajo naslednja posebna merila:

 

·         pri znanstvenih člankih (prva alineja  - 9. člen, 2. točka) se upoštevajo tudi članki, ki so bili objavljeni v revijah s faktorjem vpliva (SNIP) in po vrednosti faktorja vpliva sodijo v zgornje tri četrtine kakovosti; na področju družboslovja se upoštevajo znanstveni članki, objavljeni v revijah, vključenih v bazo Scopus (d), na področju humanistike pa v bazo Scopus (h);

·         pri znanstvenih monografijah (druga alineja prejšnjega odstavka tega člena) se upoštevajo tudi znanstvene monografije, ki so bile izdane pri domači ali tuji založbi, če je znanstvena monografija v bazi SICRIS uvrščena v kategorijo 2A;

·         upoštevajo se tudi samostojni znanstveni sestavki ali poglavja v znanstvenih monografijah, izdanih pri domači ali tuji založbi, če so le-ta v bazi SICRIS uvrščena v kategorijo 3A ali 3B.

 

Kot ustrezno šteje tudi potrdilo revije SCI, SSCI ali AHCI o sprejetju članka v objavo ali o uvrstitvi na seznam čakajočih člankov za objavo z dodeljenim DOI.

 

157. člen Statuta

Spoznanja kandidata morajo biti objavljena v tujem jeziku (razen za nacionalne vede) v publikaciji, ki izhajajo v državah EU ali OECD, ali ima publikacija vse povzetke v tujem jeziku države EU ali OECD.

Mentor ali somentorji pri takšni objavi ne smejo sodelovati kot člani uredniških ali drugih odborov.

Ne glede na prejšnji odstavek se kot ustrezna vedno šteje objava v tujem jeziku v reviji, ki je indeksirana v JCR (SCI, SSCI ali A&HCI) ali mednarodni patent s popolnim patentnim preizkusom, priznan oz. podeljen v državah EU ali OECD.

Kriteriji oziroma podrobnejša merila glede objav iz prejšnjega odstavka sprejme Senat UM na predlog senata članice za posamezno članico.