(Maribor, 11. 4. 2018) Ob jubileju, ki ga v letošnjem letu praznujemo aktualni in nekdanji člani Katedre za podjetništvo in ekonomiko poslovanja ter člani Inštituta za podjetništvo in management malih podjetij na EPF UM, je izšla znanstvena monografija Building an Entrepreneurial Society: 25 Years of Entrepreneurship at FEB UM.
25 let – četrt stoletja – je obdobje, ko se je vredno zazreti v preteklost in strniti spomine ob dosežkih in mejnikih, ki so ga zaznamovali. Znanstvena monografija Building an Entrepreneurial Society: 25 Years of Entrepreneurship at FEB UM je nastala ob letošnjem jubileju izobraževanja in raziskovanja podjetništva. Monografija predstavlja tudi zahvalo in poklon pobudniku in ustanovitelju prve študijske usmeritve na Univerzi v Mariboru, namenjene podjetniškemu izobraževanju, ter predstojniku Katedre in Inštituta, prof. dr. Miroslavu Reberniku. Nabor zbranih znanstvenih prispevkov je zato sestavljen na način, da je prav on soavtor vsakega izmed njih s posameznimi člani Katedre. Tako je v soavtorstvu prof. dr. Barbare Bradač Hojnik, doc. dr. Katje Crnogaj, prof. dr. Jožice Knez-Riedl, mag. Tadeja Krošlina, prof. dr. Dijane Močnik, prof. em. ddr. Matjaža Muleja, pokojne doc. dr. Ksenje Pušnik, mag. Mateja Rusa, prof. dr. Karin Širec in prof. dr. Polone Tominc, nastala zbirka, ki v kronološkem zaporedju predstavlja nekatere najodmevnejše prispevke 25-letnega obdobja.
V uvodnem poglavju monografije urednica, prof. dr. Karin Širec, podaja pregled izobraževanja in raziskovanja podjetništva v petindvajsetih letih. Predstavlja začetke podjetniškega izobraževanja in prvi študijski program podjetništva na EPF, tedaj še imenovan Management malih podjetij, ki se je nato razvil v študij podjetništva. Sledi predstavitev razvoja izobraževalnih usmeritev podjetništva na visokošolski, univerzitetni, magistrski in doktorski ravni s prikazom števila diplomantov po posameznih programih, ter pedagoške produktivnosti sodelavcev Katedre skozi kvantitativni prikaz najkakovostnejših pedagoških objav in mentorstev. Ker se akademska odličnost odraža zlasti skozi objave in citiranost publiciranih del, je prikazan tudi petindvajsetletni pregled raziskovalnega dela vseh članov Katedre. Iz podatkov je moč razbrati izreden napredek v opazovanem obdobju, tako z vidika števila in kakovosti kakor tudi z vidika odmevnosti znanstvene aktivnosti članov.
Posebej velja izpostaviti longitudinalna projekta, ki najvidneje zaznamujeta podjetniško raziskovanje članov Katedre in Inštituta. To sta Slovenski podjetniški observatorij (SPO) in Globalni podjetniški Monitor (GEM). Prvi je nastal po zgledu Observatory of European SMEs leta 1998. V njem je vsako leto predstavljen pregled stanja slovenske podjetniške demografije, ki so mu dodane posamezne aktualne teme s področja podjetništva. Rezultati študije so podlaga za predloge ukrepov oblikovalcem vladnih politik na različnih področjih. Drugi projekt, slovenski del svetovne raziskave GEM, se izvaja od leta 2002. Gre za kontinuirani raziskovalni program raziskovanja podjetništva na individualni ravni, ki sta ga leta 1997 začela London Business School in Babson College (Boston, ZDA). Od začetnih 10 držav leta 1999 je raziskovalni konzorcij narasel že na skoraj 100 sodelujočih držav in predstavlja edinstveni svetovni projekt v podjetniškem raziskovanju.
Predstavljeni dosežki kažejo, da so se sodelavci Katedre in Inštituta v letih razvoja podjetniškega izobraževanja na EPF, ob nenehnem izpopolnjevanju pedagoškega procesa in vlaganju v vrhunske raziskovalne kompetence, angažirali tudi pri soustvarjanju in razvoju podjetniškega ekosistema in izboljševanju podjetniške prakse. Aktivno so bili vpeti v nastanek prvega univerzitetnega inkubatorja v Sloveniji - Tovarne podjemov, ki skrbi za implementacijo podjetniških idej v praksi. Zavedajo se namreč, da mora idealno okolje za podjetništvo zagotoviti kritično maso podjetniških talentov, odličnih podpornih storitev ter dostop do znanja, tehnologije in kapitala. Na trdnem temelju četrt stoletja je tako povsem realno pričakovati, da si bodo sodelavci Katedre in Inštituta tudi v prihodnje prizadevali uresničevati ambiciozno zastavljene načrte pri soustvarjanju in razvijanju slovenske podjetniške družbe.
Predstavitev znanstvene monografije bo
19. aprila 2018 ob 17.00 uri v Glaserjevi dvorani Univerzitetne knjižnice Maribor.
Z vodilnim avtorjem, prof. dr. Miroslavom Rebernikom in urednico prof. dr. Karin Širec, se bo ob sodelovanju ostalih avtorjev monografije pogovarjal novinar Večera gospod Srečko Klapš.
Vljudno vabljeni!
Podrobnejše informacije lahko prejmete pri urednici:
Prof. dr. Karin Širec
Univerza v Mariboru
Ekonomsko-poslovna fakulteta
Inštitut za podjetništvo in management malih podjetij
Tel: 02/ 22 90 114
e-mail: karin.sirec@um.si