Akrapovič - študentsko delo

Student needed for internship at Akrapovič

Akrapovič Titanium Solutions is hiring a student to assist the firm identify new markets, customers and target segments where its titanium casted parts could be sold.

We are searching for:

- A student who is a quick learner, team player and willing to think of out-of-the-box solutions when it comes to approaching potential leads to identify opportunities for the company
- Comfortable in having conversations and discussions with both internal employees of the company as well as external stakeholders such as potential business partners
- Knowledge of MS Office products is required (Word, Excel, PowerPoint)
- Proficiency in English is a must and proficiency in German is an added benefit
- Student available from now until December 20th 2019, with the possibility of extension of the offer
- Student who is available at least 3 days a week
- Student with their own organized transport

Job Location: Ivančna Gorica, Slovenia.

This position is paid.

Please submit your CV/Resume and Cover Letter in English language to foundry@akrapovic.com. CV and Cover Letter should be no longer than 1 page each. Applications will be considered on a rolling basis and candidates are encouraged to apply as soon as possible.

Akrapovič Titanium Solutions razpisuje prosto delovno mesto na področju raziskav in analiz trga, kjer bi titanovi ulitki bili potencialno uporabljeni.

Iščemo:

- kandidata višjega ali zaključnega letnika z znanjem ekonomije ali strojništva
- kandidata, ki se hitro uči, zmožnostjo timskega dela in sposobnostjo razmišljanja izven okvirjev
- z znanjem MS Office (Word, Excel, Power Point, OneNote)
- tekoče znanje angleščine (pisno in ustno) je obvezno
- znanje nemščine predstavlja prednost
- lasten prevoz

Nudimo:

- Stimulativno plačilo po urni postavki.
- Možnost spoznati različne industrije v uglednem in rastočem podjetju
- Konstantno komunikacijo neposredno s potencialnimi strankami podjetja in iskanje novih priložnosti
- Dobro priložnost za učenje in pridobivanje izkušenj (mednarodno okolje)
- Delo v prijetnem kolektivu s pozitivnim pristopom do učenja novih zaposlenih
- Možnost dela s pričetkom takoj ter do konca decembra z možnostjo podaljšanja

Lokacija dela: Ivančna Gorica, Slovenija.

Prosim posredujte vaš življenjepis in motivacijsko pismo (ki naj ne bo daljše od 1 strani) v angleškem in slovenskem jeziku na naslov: foundry@akrapovic.com.